Wiktoria Frelke, Barbara Fydrych

ZAJÊCIA DLA DZIECI M£ODSZYCH

Co siê dzieje, gdy ¶nimy?

Dzieñ dobry Smoki ? Diplodoki!

1. Wszyscy ju¿ wstali?! A czy wszystkie dzieci siê dzisiaj wyspa³y? NIE! To proponujemy na pocz±tek delikatn± ?Pobudkê?:

* rozci±gamy rêce, teraz nogi, powoli siadamy i oklepujemy cia³o od stóp do g³ów, a na koñcu delikatnie oklepujemy ca³± twarz.

1. Czy teraz dzieci ju¿ siê obudzi³y? Pos³uchajcie, wiêc bajki o ?Królowej dnia i nocy?

Dawno temu, za siódmym morzem i za siódm± gór±, sta³o piêkne miasto. A rz±dzi³a nim Królowa Dnia i Nocy, która wszystkich ludzi obdarza³a ¶wiat³em albo mrokiem. Gdy siada³a twarz± do miasta ? nastawa³ dzieñ.  Gdy obraca³a siê plecami ? nadchodzi³ mrok, a wszystkie dzieci k³ad³y siê do ³ó¿eczek i s³ucha³y wieczornych bajeczek.

Pewnego dnia dwoje dzieci powiedzia³o, ¿e one noc± siê nudz±. Zasmuci³o to Królow± i odwróci³a siê do miasta plecami na wiele dni. Dzieci ju¿ nie mog³y siê bawiæ na podwórku.

Wtedy to Pola i Nikodem postanowili przeprosiæ Królow±, wiêc poprosili o pomoc Mêdrca. Dziadzio poradzi³ im: ? Nazbierajcie do magicznej buteleczki czarny wêgiel i bia³± kredê,  powstanie nowy kolor, który ofiarujecie Królowej.? Kiedy zobaczy³a ona swój prezent bardzo siê ucieszy³a, bo jej siê spodoba³. Dzieci powiedzia³y, ¿e  nazywa siê szary i w szatach takiego koloru chodzi³a odt±d Królowa Dnia i Nocy ka¿dego dnia.

Sprawdzimy jak uwa¿nie s³uchali¶cie:

- Gdzie by³o miasto Królowej?

- Co siê dzia³o, gdy odwraca³a siê twarz± do miasta?

- Co siê dzia³o, gdy odwraca³a siê plecami ?

- Co zasmuci³o Królow±?

- Jaki prezent da³y jej dzieci?

- Jak nazywa³ siê nowy kolor?

1. ¦wietnie! My¶limy, ¿e skoro wszystkie dzieci tak piêknie s³ucha³y bajeczki to najwy¿szy czas, aby teraz razem z mam±( tat±) czy rodzeñstwem troszkê siê poruszaæ? ze starym nied¼wiedziem. Najpierw wybieramy spo¶ród siebie nied¼wiedzia, który ¶pi po¶rodku, a pozostali uczestnicy zabawy chodz± dooko³a niego. Poszczególne godziny dzieci pokazuj± na palcach, a na ? trzeci± godzinê? uciekaj±, gdy mi¶ ich ³apie. Kolejny nied¼wied¼ idzie spaæ i zabaw± powtarzamy. Udanej zabawy

1. Brawo misie! Chwilka odpoczynku siê przyda. Zamieniamy Was teraz w ?¦pi±ce misie?

Wszystkie dzieci spaceruj± po pokoju i wykonuj± spokojny wdech nosem i wydech ustami. Po chwili zmêczone ?misie? k³ad± siê na pod³odze na plecach, splataj± rêce na brzuchu           i powoli oddychaj± ( przy wdechu brzuszki unosz± siê, a przy wydechu opadaj±), zamykaj± oczy, g³o¶no chrapi± i w koñcu zasypiaj±. Mama( tata) puszcza cichutko ko³ysankê                 ? Z popielnika na Wojtusia?

1. Budzimy siê dzieci! Rodzic pyta czy ? misiom? ¶ni³o siê co¶ piêknego, a dziecko opowiada swój sen. A czy pamiêtacie jakie kolory wyst±pi³y w naszej bajce ( bia³y, czarny, szary)?

Chcieli¶my Was teraz zachêciæ, aby¶cie namalowali ten sen. Potrzebne bêd± ró¿owe kartki, bia³a i czarna farba oraz ?wasze paluszki. Z ró¿owej kartki rodzic wycina du¿y ob³ok, na którym paluszki moczone w farbie lub obu kolorach zmieszanych namaluj± Wasz sen. Wspania³ej zabawy!

1. Po po³udniu proponujemy Wam bajeczkê ? ¦winka Peppa ? Nocowanie?, z której dowiecie siê co jest potrzebne, aby dobrze wypocz±æ. Dobranoc? czyli do jutra.

ZAJÊCIA DLA DZIECI STARSZYCH

Witajcie przedszkolaki, w tym tygodniu rozmawiamy o czasie w jaki sposób mo¿emy go mierzyæ oraz jak mo¿emy go okre¶laæ. A dzi¶ porozmawiamy na temat snu. Czy wiecie czym jest sen?

Macie racje sny wystêpuj± w czasie gdy ¶pimy. Jest to stan gdy nasz mózg mo¿e odpocz±æ po ca³ym dniu ciê¿kiej pracy. Obejrzyjcie króciutk± bajkê, która opowiada nam o snach i o tym sk±d siê one bior±:

Powiedzcie mo¿e wp³ywaæ na to co nam siê ¶ni?

Czy wszyscy ludzie potrzebuj± tyle samo snu?

Czy sny s± nam potrzebne?

Kto z was zapamiêta³ ile ¶rednio lat prze¶pi cz³owiek ?

Jak my¶licie czy ¶ni± nam siê tylko dobre rzeczy?

Bardzo ³adnie odpowiedzieli¶cie to oznacza ¿e uwa¿nie s³uchali¶cie bajki.

1. Teraz przyszed³ czas aby troszkê siê poruszaæ. Æwiczenie bêdzie polegaæ na tym ze gdy rodzic/opiekun powie dzieñ bêdziesz na¶ladowaæ czynno¶ci, które wykonujesz w ci±gu dnia (np., jedzenie, bieganie, mycie siê ,gotowanie, bawienie siê) natomiast gdy us³yszysz noc jak najszybciej k³adziesz siê na pod³ogê i udajesz ¿e spisz. Proszê powtórzcie czynno¶ci kilka razy Doskonale wiesz co mo¿na robiæ w dzieñ a co robimy w nocy aby nasz mózg móg³ odpocz±æ i nabraæ si³ na kolejny dzieñ.
  2. Proszê teraz aby¶ po³o¿y³ siê na pod³odze i zamkn±³ oczy w czasie s³uchania piosenki :

Mo¿esz otworzyæ teraz oczy.

- Czy uda³o siê Tobie co¶ zobaczyæ gdy mia³e¶ zamkniête oczy?

- Powiedz mi co mog³o by siê przy¶niæ po wys³uchaniu takiego utworu?

1. Gimnastyka buzi i jêzyka z ?Potworami? wykonuj æwiczenia wed³ug poleceñ.

1. Ostatnim zadaniem jest praca plastyczna pt. ? Mój sen?. Do jej wykonania potrzebujemy czarn± kartkê, kredê lub pastele. Zadanie polega na tym aby narysowaæ swój sen.